Att det känns som att tiden går så fort är säkert ett tecken på alla de spännande, intressanta, och ibland utmanande, frågor som Energigas Sverige hanterar. I varje nyhetsbrev vill vi ta upp en eller flera viktiga frågor som vi har på vårt bord för tillfället.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Exempel på en sådan fråga är Naturvårdsverkets nya beräkningsmetod för ansökningar till Klimatklivet som innebär att ingen särskild kredit för undvikta metanutsläpp vid rötning av gödsel längre får räknas med. Konsekvensen är att investeringsstödet för gårdsbiogas för el- och värmeproduktion inte längre kan beviljas. Även flera storskaliga gödselbaserade anläggningar för flytande biogas som planeras riskerar att bli utan stöd med den nya striktare metoden. Det kan knappast vara regeringens ambition. Nu hotas en teknik som redan finns på plats, som fungerar och som kan göra stor skillnad för hela samhället. Ett enda pennstreck, ett beslut bakom ett skrivbord, riskerar att slå undan benen för en av de satsningar som faktiskt gör skillnad – ett av många viktiga bidrag till att lösa både klimatutmaningen och Sveriges energibehov. För oss i gasbranschen är detta mycket svårt att förstå, och skapar ännu en gång osäkerhet kring de spelregler som gäller. Beskedet kom dessutom väldigt tätt inpå pågående ansökningsomgång, där lantbrukare och biogasbolag sedan länge har förberett sin ansökan. Vi är flera aktörer som skriver om detta i en gemensam debattartikel, där vi uppmanar regeringen att justera Klimatklivets regler så att energinytta, beredskap och cirkularitet också räknas, alternativt förstärka andra stödformer som medför en fortsatt utbyggnad av gårdsbiogas och storskalig gödselbaserad biogas. Mot samma bakgrund har Energigas Sverige i sitt remissvar till Klimat- och näringslivsdepartementet om förordningen om statligt stöd för att förbättra leveranssäkerheten i elsystemet (Kraftlyftet) föreslagit att även gårdsanläggningar som producerar el från biogas ska omfattas av stödet.
Apropå Kraftlyftet knyter vi an till det vi skrev i förra nyhetsbrevet om Energimarknadsinspektionens (Ei) beslut att en elektrolysör kan räknas som en energilagringsanläggning enligt ellagen. I vårt remissvar till Klimat- och näringslivsdepartementet lyfter vi därför att även elektrolysörer bör omfattas av begreppet lagringsanläggning i Kraftlyftets förordning, så att de kan få stöd på samma sätt som annan lagring av el eller värme. Ett sådant förtydligande skulle ligga i linje med Ei:s beslut och bidra till att påskynda investeringar i vätgasproduktion och elektrifiering.
Den nyligen publicerade biogasstatistiken, som Energigas Sverige årligen sammanställer tillsammans med LRF, Avfall Sverige och Svenskt Vatten på uppdrag av Energimyndigheten, visar en liten ökning av biogasproduktionen i Sverige för år 2024. Men potentialen är stor och flera större anläggningar har invigts under året både i Götene, Mönsterås och Linköping. Framåt 2028 finns det planerade projekt för mer än en fördubbling av produktionen, vilket är viktigt både för klimatet, konkurrenskraften och Sveriges försörjningstrygghet.
Statistiken visar att den svenska biogasproduktionen ökade med 6 procent till 2,4 TWh men att den totala biogasanvändningen ligger oförändrat på 4,1 TWh till följd av minskad nettoimport. Den stoppade skattebefrielsen på biogas under stora delar av 2023 och 2024 har påverkat efterfrågan nedåt. Trots det ökade användningen av flytande biogas (LBG) med 21 procent och produktionen ökar nu snabbt. Läs gärna mer om statistiken här.
Som ni kanske känner till genomför Energigas Sverige ”Energibubbel – allt om gas” då det finns aktuella frågor att ta upp. Fredagen den 17 oktober genomfördes ett välbesökt Energibubbel på temat ”Försörjningstrygghet på gasmarknaderna i Sverige”. Gäster denna gång var representanter från Energimyndigheten som presenterade slutrapporteringen av uppdraget om översyn av försörjningstryggheten på gasmarknaderna. Rapporteringen överlämnades den 25 september till Regeringskansliet och Energigas Sverige kommer givetvis att bevaka vad som sker framöver i frågan.
Försörjningstrygghet och beredskap är oerhört viktiga frågor som står högt upp på agendan, och Energigas Sverige deltog i det Högnivåmöte som arrangerades av Energimyndigheten, Energimarknadsinspektionen, Svenska kraftnät och Strålsäkerhetsmyndigheten tidigare i oktober. Det var en intressant förmiddag med både presentationer och dialog kring hur sektorns motståndskraft kan stärkas i en tid där totalförsvaret ska kunna stå starkt även under längre påfrestningar.
Under oktober har Energigas Sverige även genomfört två installationsledarseminarier, ett i Stockholm och ett i Göteborg. Intresset och engagemanget är stort för de frågor som diskuteras. Några exempel är Anvisningarna för flaskgasolanläggningar, FGA 2025, nuläget med MSB:s planerade uppdatering av sina föreskrifter, dialog kring kommande Energigasnormer, vad som är Boverkets nya regler för byggande kopplat till installationsledare, metanemissioner och erfarenhetsåterföring. Detta är en viktig del av Energigas Sveriges verksamhet och alla utbildningar och seminarier vi arrangerar finns på vår webbplats. Vi ser nu fram emot att träffa besiktningsmännen på Besiktningsmannaseminariet den 12–13 november i Hjärnarp.
Energigas Sverige var även på plats under den tredje European Biomethane Week som genomfördes på temat “Biogases: Leading globally, acting locally”, i Bryssel den 13–16 oktober. Det var ett stort evenemang med över 1 000 deltagare, och ett antal intressanta utställare. Temat och konferensen berör ett ”mycket viktigt ämne i en mycket viktig tidpunkt”, vilket EU-kommissionären för energi och bostäder Dan Jørgensen underströk i sitt inledande anförande. ”Biometan ger ren energi för att stödja den europeiska industrins konkurrenskraft och kan stärka vår säkerhet och vårt oberoende genom att göra det möjligt för oss att diversifiera våra gasförsörjningar med ett inhemskt alternativ”, var ett av hans budskap. Det var många intressanta sessioner men också ett ständigt nätverkande och många frågor avhandlades både på scenen och i enskilda möten och samtal.
Arbetet med att sprida resultatet från Industrins biogaskommission pågår för fullt. I början på oktober genomfördes en välbesökt riksdagsmiddag där resultatet och förslagen presenterades och sedan diskuterades. Nästa steg är att biogaskommissionen finns på scenen på Fossilfritt Sveriges årliga konferens som i år genomförs den 6 november. Man kan delta via länk om det är någon av er som är intresserad. Det är en mycket innehållsrik och intressant konferens så gör gärna det om ni har tid och möjlighet.
Nu har vi nyligen ställt om till vintertid och julen närmar sig snabbare än vi tror. I december genomförs den fjärde upplagan av Vätgaskonferensen, den 10–11 december – den vill ni inte missa! Vätgaskonferensen är ett samarbete mellan Energiföretagen Sverige, Energiforsk, Energigas Sverige, Vätgas Sverige, RISE samt CHESS vid Luleå tekniska universitet. Syftet med konferensen är att med gemensamma krafter skapa en samlande plats för en växande vätgasbransch i Sverige. I år genomförs konferensen på Münchenbryggeriet i Stockholm.
Priser och formulär för anmälan finns på Energiföretagens sida: Vätgaskonferensen 2025: Mötesplatsen som driver utvecklingen framåt - Energiföretagen Sverige
Nu kan ni skriva in datumen för Gasdagarna 2026 som genomförs i Tylösand den 20–21 maj! Vi får många frågor om när vi öppnar registreringen för Gasdagarna 2026 – det är den 12 januari 2026 så skriv gärna in det datumet också! Om ni vill vara samarbetspartner till Gasdagarna 2026 så får ni gärna höra av er till Maria Malmkvist.
Om Island lockar så boka gärna in datumen 1–4 september 2026 då Nordic Biogas Conference genomförs där. Energigas Sverige är en av arrangörerna och ser fram emot några givande dagar i Reykjavik.
Sist men inte minst vill vi berätta att vi inviger vårt fina nya kontor den 18 november. Det finns två tider att välja mellan, kl 15.00-16.00 eller 16.30-17.30, och det är först till kvarn som gäller.
Hoppas att vi ses snart i något sammanhang framöver!
Vänliga hälsningar